Magazín

Čo je nové v New Yorku? (Vychutnajte si informácie o majáku nádeje všetkých ľudí na svete – ikonickej Soche slobody po novom)

Otvorením múzea s názvom „The Statue of Liberty Museum on Liberty Island“, sa 16. mája 2019 rozšírilo dedičstvo „Lady Liberty“. Nové múzeum je najvýznamnejším projektom, ktorý sa od obnovenia Sochy Slobody pred viac ako tridsiatimi rokmi na ostrove Liberty Island uskutočnil.

V minulosti malo možnosť spoznať historické míľniky a obzrieť si vystavenú pôvodnú pochodeň sochy vo vnútri pamätníka iba dvadsať percent návštevníkov. Nová koncepcia záhradného pavilónu vytvára nový zážitok pre všetkých návštevníkov ostrova, bez ohľadu na vek, národnosť alebo etnický pôvod. V podstavci sochy sa momentálne nachádzajú tri interaktívne a inšpiratívne galérie:


Immersive Theatre

Divadlo predstavuje dramatický 10 minútový multimediálny zážitok, počas ktorého prechádzate priestorom, obklopení obrazmi vrhajúcimi svetlo na bohatý príbeh Sochy slobody a ideálov, ktoré predstavuje. Virtuálny „prelet“ vnútrom sochy patrí medzi najvýznamnejšie prezentácie.


Engagement Gallery

V tejto galérii preskúmate stavebný postup tímu remeselníkov pod dohľadom sochára Frédérica Augusta Bartholdiho a vďaka multimediálnym obrazovkám splyniete s procesom dizajnu, výroby a konštrukcie sochy.

Inspiration Gallery
V tejto galérii sa nachádza najznámejší symbol – pôvodná pochodeň. Takisto tu môžete zdieľať svoj názor pridaním vlastného autoportrétu, ktorý bude pridaný do digitálnej koláže s názvom Becoming Liberty. Prostredníctvom sklenených stien, ktoré obklopujú galériu, si môžete vychutnať panoramatický výhľad na Lady Liberty, dolný Manhattan a celý newyorský prístav.
Vstup do múzea je pri zakúpení lístka na trajekt Statue Cruises na ostrovy Slobody a Ellis zadarmo.


Zopár zaujímavostí o Soche Slobody
• Socha slobody – celým menom „Liberty Enlightening the World“ (Sloboda oslobodzujúca svet) bola darom francúzskeho ľudu v roku 1886.
• Liberty Island (Ostrov slobody sa do roku 1956 nazýval Bedloe Island) je federálnym majetkom na území štátu New York, aj keď je bližšie k New Jersey.
• Jej róba reprezentuje „Libertas“ – rímsku bohyňu slobody.
• Okrem pochodne drží knihu s dátumom Americkej deklarácie nezávislosti (4. júl 1776).
• Roztrhané reťaze pri jej nohách symbolizujú slobodu a demokraciu, ale aj koniec otroctva v Amerike a víťazstvo Únie v občianskej vojne.
• Vizionárom sochy bol Edouard de Laboulaye (francúzsky právnik, básnik, spisovateľ a aktivista proti otroctvu), dizajnérom Frederic-Auguste Bartholdi (francúzsky sochár). Povráva sa, že predlohou tváre bola jeho mama Charlotte.
• Na vytvorenie medenej konštrukcie sa použilo 300 rôznych kladív.
• Meria 93m, váži 204 kubických ton a jej veľkosť topánok by bola 879. Pred 200 rokmi bola najvyššou železnou stavbou sveta.
• Do koruny s 25 oknami a 7 hrotmi (predstavujúcimi 7 oceánov a 7 kontinentov sveta – ako univerzálny koncept slobody) vedie 354 schodov.
• Socha 16 rokov slúžila ako maják (1886-1902). Jej osvetlenie malo dosah viac ako 38km.
• V roku 1916 utrpela počas výbuchu, za ktorým stáli nemeckí sabotéri, menšie škody. Najviac utrpelo rameno nesúce pochodeň. Schody v pochodni boli následne z bezpečnostných dôvodov pre verejnosť zatvorené a dodnes nie je možné na ne vstúpiť. Opravy vtedy stáli 100 tisíc dolárov.
• V roku 1944 sa pri príležitosti víťazstva v Európe rozsvietili svetlá v jej korune (v Morseovom kóde znamenajúcim písmeno „V“).


• Andy Warhol v rámci série Pop Art namaľoval v šesťdesiatych rokoch aj Sochu slobody. Súčasná hodnota tohto diela sa odhaduje na viac ako 35 miliónov dolárov.
• V roku 1984 bola socha zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
• Po teroristických útokoch z 11. septembra bola bezpečnostných dôvodov osem rokov zatvorená. (Podstavec znovu otvorili verejnosti po troch rokoch.) Do koruny však môže ísť iba obmedzený počet návštevníkov.
• Jej podobizeň nájdete na bankovke nominálnej hodnoty 10 dolárov.
• Najslávnejšie filmové zábery – hoci zničenej sochy – sa objavili vo filmoch Planeta opíc (1968), Deň nezávislosti (1996) a Deň potom (2004).

Lucia Mašková
Fotografie: National Park Service, Diane Bondareff, Keena Photo, David Sundberg/Esto, Courtesy of FX Collaborative, Jackie Ramirez / Pixabay

www.statuecruises.com
www.libertyellisfoundation.org/statueoflibertymuseum