Spríjemnite si dlhé hodiny cestovania alebo päť tipov, ako zostať pozitívnym
Zakaždým, keď absolvujete diaľkové lety, máte štyri možnosti, ako strávite tento, relatívne „hluchý“ čas. Môžete ho len tak premrhať pospávaním či sledovaním filmov, investovať ho do niečoho, na čom vám záleží (napríklad premýšľaní o vašej súčasnej situácii – živote) alebo ho nechať bez povšimnutia plynúť.
Zatiaľ čo sa svet okolo vás zdá byť hektický a vy sa usilujete priviesť ho do „normálu“, je oveľa dôležitejšie venovať pozornosť tomu najvzácnejšiemu, čo v živote máte – vašim rodinám, vašim sféram vplyvu a vám samotným.
Päť vecí, ktoré tomu môžu napomôcť
- Zostaňte v úzkom kontakte s vecami, ktoré vás dokážu urobiť šťastnými, nie smutnými
Sociálne médiá sú ako ostnatý drôt – chránia, ale rovnako dokážu zraniť. Ľudí, ktorých dokážu zraniť negatívne reakcie alebo sa nachádzajú v náročnej situácii, skôr stiahnu ku dnu ako ich pozdvihnú. Preto zablokujte všetko, čo vás ťahá dolu. Hľadajte a maximalizujte mikro-okamihy šťastia.
- Konajte náhodné činy láskavosti
Dokonca aj silní ľudia majú svoje slabé miesta. Každého človeka, ktorého míňame na letisku alebo sedíme jeho v blízkosti v lietadle, prenasledujú rôzne frustrácie. Vyčariť úsmev na tvári cudzinca spôsobí, že dvaja ľudia sa odrazu budú cítiť lepšie. A dvaja sú vždy viac ako nikto.
- Myslite na tri veci, za ktoré ste vďační
Vďačnosť je pozoruhodne silná emócia.
- Premýšľajte a urobte si rýchle cvičenie:
A) Napíšte o sebe päť vecí, o ktorých ste presvedčení, že sú pravdivé.
B) Po dokončení vytvorte druhý zoznam. Zapíšte si päť vecí, ktoré presne popisujú, ako sa vnímate.
Prvý zoznam popisuje váš sebarealizmus, čo si o sebe myslíte. Druhý odhaľuje vaše sebavedomie. Ak zoznamy nevystihujú to, čo ste očakávali, zistite prečo. Niekedy musíte urobiť niečoho naviac a zas menej iného.
Všetci máme v sebe zakódované mentálne zoznamy vecí, ktoré robíme a zoznam vecí, ktoré nerobíme. V našom živote však tiež evidujeme veci, ktoré sme robili, ale už viac nerobíme. Napríklad – fajčenie, rovnako ako pitie alkoholu za volantom, hýrenie, výraznejšie prijímanie ako dávanie.
Ak si niečo vo vašom zozname sebadôvery či sebaúcty vyžaduje vyladenie, pouvažujte nad príčinami a zaznamenajte si to do príslušného zoznamu. Peniaze sú síce pekné, ale nevyriešia najdôležitejšie životné problémy: Kým nebudete vyrovnaní s tým, kým ste, nikdy nebudete šťastní s tým, čo máte.
- Zostaňte optimistickí
Život je jednoduchší ak premýšľate nad tým „ako môžete“, než so životným prístupom – „nemôžem lebo“. Optimisti považujú prekážky a čiastkové neúspechy za dočasné oneskorenie, pričom zostávajú vytrvalí a pokračujú na ceste za svojimi cieľmi. Naopak, pesimisti vnímajú prekážky a neúspechy ako nedostatok životného šťastia – nepriazeň osudu, ktoré sú zodpovedné za to, že ich vôľa zoslabla a oni nenachádzajú dostatok energie vytrvať na ceste za svojimi snami.
Aj keď tento príspevok nesúvisí priamo s cestovaním, verím, že vás dokáže pozitívne „nabiť“ pred vašou ďalšou cestou za poznaním. Cestovanie nám totiž pomáha byť pozitívnymi silami v paralelných životoch. Preto si ho naplno užívajte.
Ocean Palmer
Fotografie: Pixabay, Krulua | Dreamstime.com, Sebnem Ragiboglu | Dreamstime.com, Nadezda Murmakova | Dreamstime.com, Shutterstock